Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Černé pondělí přichází: Sobotka odevzdává klíče od státní kasy EU

23. 03. 2014 13:43:35
Na pondělní schůzi Vlády ČR je překvapivě v dodatku, tedy na poslední chvíli, navrženo projednávání naprosto klíčové smlouvy, dotýkající se suverenity České republiky. Smlouva o fiskálním paktu v případě přistoupení znamená, že ČR částečně ztratí kontrolu nad státním rozpočtem.

Fiskální pakt je a byl soudkem prachu na české politické scéně už v minulém volebním období. ODS požadovala, aby přijetí paktu předcházelo prosazení finanční ústavy a také referenda o přijetí eura. Naopak tehdejší vládní partner občanských demokratů, TOP 09, schválení paktu podporoval a dokonce vyhrožoval, že potopí koalici, když nebude schválen. Pro Věci veřejné bylo a je naprosto nepřijatelné, aby Česká republika přicházela o rozpočtovou suverenitu. A právě díky Věcem veřejným nepřijala ČR v minulém volebním období fiskální pakt. Nová vláda vzešlá z voleb okamžitě začala s podlézáním Evropské unii a teď se zřejmě chystá bez skrupulí předat suverenitu této země do rukou bruselských byrokratů.

Vláda Bohuslava Sobotky začala fiskální pakt pilně projednávat už v polovině února, aniž o tom informovala občany této země. Premiér požádal předsedu Legislativní rady vlády o vyjádření, jak by měla být smlouva v souladu s ústavou schválena, jestli prostou nebo ústavní většinou. Zařazení bodu týkajícího se smlouvy o fiskálním paktu na poslední chvíli na pondělní zasedání vlády zřejmě znamená, že Legislativní rada vlády už vyjádření poskytla. Zřejmě se na to velmi spěchá. A Sobotkovo Eurohujerství nás už toto pondělí může přijít draho...

Fiskální pakt totiž počítá s tím, že státy, které se k němu připojí, do svého právního řádu, nejlépe přímo do ústavy, zakotví pravidlo, že jejich státní rozpočet musí být v podstatě vyrovnaný nebo v přebytku. Povolený bude jen deficit do výše 0,5 % HDP dané země. Na to bude dohlížet Soudní dvůr EU. Provinilé zemi, která překročí svůj rozpočet, může udělit pokutu do výše 0,1% HDP. Evropská unie se tak horečně snaží napravit to, že mnoho let zavírala oči před nehorázným plýtváním veřejnými penězi v některých státech eurozóny, které přineslo nesplatitelné dluhy, na které dnes doplácí celá Evropa. Jenomže jde z extrému do extrému. Fiskální pakt nepočítá třeba s tím, že v některém státě dojde k živelné pohromě velkého rozsahu, nás se týkají například povodně, jiných států zemětřesení nebo třeba rozsáhlé lesní požáry, které si bohužel vyžadují výjimečné výdaje ze státních rozpočtů zasažených zemí. Ve fiskálním paktu se pracuje pouze s pojmem výjimečné okolnosti, o jejichž naplnění by měla rozhodovat sama EU. Všichni víme, kolik miliard nás stály povodně v roce 2002 a v roce 2013, všichni víme, že frekvence ničivých záplav se neustále stupňuje a stoletá voda se u nás hlásí skoro každé dva roky. A že by nás EU mohla pokutovat třeba za mimořádné výdaje kvůli neštěstí, které by tuto zemi postihlo, je absurdní. Zvlášť když všichni víme i bez Evropské unie, že trvalé zadlužování jakéhokoliv státu je nepřijatelné a je třeba ho zastavit unie neunie. Že se o to naše politické reprezentace do roku 2010 nepokoušely a zadlužovaly stát dokonce i v časech růstu ekonomiky, je druhá věc. Krachy zadlužených států už snad poučily úplně každého, kdo dříve marnotratně rozhazoval veřejné peníze. Nevěřím, že by se v tom odvážil pokračovat ještě dnes i bez fiskálního paktu.

Legrační je, že postoj EU k zadlužujícím se státům je v současné době s ohledem na vysokou nezaměstnanost a dozvuky hospodářské krize „mírumilovný“. Státy, které se k fiskálnímu paktu připojily, podmínky neplní, a ani to po nich není nijak vyžadováno, což ale neznamená, že jednou na sankce nedojde. Fiskální pakt nás tak v budoucnu může dostat do mocenských kleští. Pokud ho Sobotkova vláda přijme, není nikde psáno, že budeme požívat stejné rozpočtové benevolence jako kupříkladu Německo a Francie, které si dělají, co se jim zlíbí. Může to být dobré kladivo na ekonomicky slabší země a Brusel signalizuje, že s intervencemi a sankcemi do budoucna počítá.

Varující je, že kromě poslanců z Věcí veřejných v současné sněmovně jako by nikdo nebezpečí plynoucí z fiskálního paktu neviděl. Poslankyně Olga Havlová, místopředsedkyně VV písemně interpelovala ministra financí Andreje Babiše, premiéra Bohuslava Sobotku a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby sněmovnu seznámili s přesným výkladem jednotlivých článků smlouvy o fiskálním paktu, aby poslanci z ostatních stran o fiskálním paktu nehlasovali slepě, bez podrobných informací o konečných dopadech jeho přijetí a bez vědomí osobní odpovědnosti za tyto dopady na ČR.

Autor: Radek John | neděle 23.3.2014 13:43 | karma článku: 34.64 | přečteno: 3224x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Milan Šupa

Nacházejí se rozpory ve výrocích Krista?

Ježíš říkal, že když nás někdo udeří na pravou tvář, máme mu nastavit i druhou. On sám se však podle této zásady nezachoval.

17.10.2017 v 15:15 | Karma článku: 3.83 | Přečteno: 186 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Moře a čas: Finito

Následující text je pocitová črta inspirovaná jedním časně podzimním výletem na ostrov ve Středomoří. Jedná se vlastně o první část jakéhosi seriálu.

17.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Mário Oláh

Zápis z magického denníka Fratera Saepesa - VI.IX.MMXVII

Mágus Frater Saepes mi po dlhšej dobe poskytol náhľad do svojho magického denníka a dovolil, aby som sa na blogu podelil s jeho snovými víziami, pohľadom na svet a elitu či s psychedelickým zážitkom s rastlinou sily Diablove gule.

17.10.2017 v 13:28 | Karma článku: 11.76 | Přečteno: 111 |

Jana Slaninová

Bojuj na naší straně!

Omšelý dům na konci neznámé ulice se mi vůbec nezamlouval. „Tam budeme spát.“ oznámil nám průvodce. „To není dobrý nápad.“ řekla jsem.

17.10.2017 v 13:13 | Karma článku: 12.44 | Přečteno: 332 | Diskuse

Karel Janďourek

Až budu těhotná

U nás doma sledujeme jeden z mnoha nekonečných televizních seriálů. Já vím, že to asi przní vkus, ale na druhou stranu jsme přece národem, který stvořil tak legendární postavu, jako byl doktor Štrosmajer....

17.10.2017 v 12:01 | Karma článku: 13.05 | Přečteno: 451 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7919
Český publicista, moderátor, spisovatel, scenárista a čestný předseda strany Věci veřejné. Kandiduji do Bruselu proto, abych zastavil eurotunely - zvláště pak překotné přijetí eura. Sledujte: www.facebook.com/radekjohn.cz


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.